کودک

بالا رفتن دمای بدن کودک، چالش ها و درمان

بالا رفتن دمای بدن کودک

درمان های دارویی

ممکن است با بالا رفتن دمای بدن کودک ، تب او به سرعت کاهش پیدا نکند ، بنابراین ممکن است در این موارد درمان دارویی لازم نباشد ، اگرچه داروهای زیادی برای کاهش دمای کودک استفاده می شود ، از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها در مواردی برای کودکان تجویز می شود که عفونت باکتریایی عامل اصلی درجه حرارت بالا باشد و باید توجه داشت که در موارد عفونت های ویروسی از آنتی بیوتیک ها استفاده نمی شود.

داروهای بدون نسخه: معمولاً از پاراستامول و ایبوپروفن استفاده می شود که هر کدام به خلاص شدن از شر درجه حرارت بالای کودک مبتلا کمک می کند و لازم به ذکر است که پاراستامول برای کودکان دو ماهه یا بیشتر استفاده می شود و همچنین ایبوپروفن به کودکان سه ماهه و کسانی که حداقل 5 کیلوگرم وزن دارند داده می شود. اما همه این موارد باید با مشورت پزشک تجویز شود.

اقدامات درمانی که باید در زمان بالا رفتن دمای بدن کودک در خانه انجام شود!

بسیاری از درمان های غیر دارویی را می توان بکار برد که به کاهش دمای بدن کودک کمک می کند ،که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد

حمام گرم: حمام گرم به تبخیر مایعات از بدن کمک کرده و در نتیجه باعث احساس سرما می شود البته باید توجه داشت که از حمام سرد استفاده نشود ، زیرا ممکن است منجر به افزایش دمای بدن کودک شده و شرایط او را بدتر کند.

کمپرس سرد: کمپرس سرد روی پیشانی کودک در حالت خوابیده قرار می گیرد ، این کار به خلاص شدن او از شر درجه حرارت بالای بدن کمک بسزایی می کند.

شل کردن لباس: کم کردن از لباس های او و باز کردن یقه، کمک زیادی در جهت خروج هر چه سریعتر دمای بالای بدن او بکند

مایعات و غذاهای سرد: مایعات و غذاهای یخچالی بدن او را هیدراته نگه می دارد و دمای بدن کودک را پایین می آورد.

لازم به ذکر است که هنگام استفاده از تهویه جهت کاهش درجه حرارت ، از قرار دادن پنکه مستقیماً در مقابل کودک خودداری شود. علاوه بر این ، دور ماندن از نور خورشید برای رهایی از گرمای بدن ضروری است.

تربیت کودک از بدو تولد

همه چیز درباره نمودار رشد کودک

مواردی که هنگام بالارفتن دمای بدن کودک باید از آنها اجتناب کرد!

هنگام برخورد با درجه حرارت بالای بدن کودک از موارد زیادی باید اجتناب کرد ، از جمله آنها موارد زیر است:

پوشاندن کودک با پوشش های زیاد.

به او همزمان ایبوپروفن و پاراستامول ندهید. این تنها در صورت لزوم و با توصیه پزشک انجام می شود.

ندادن ایبوپروفن به کودکان مبتلا به آسم.

ندادن آسپرین به کودکان زیر 16 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.