کودک

تاثیر سرفه بر زن باردار

تاثیر سرفه بر زن باردار

آیا سرفه بر زن باردار تأثیر می گذارد؟

تاثیر سرفه بر زن باردار اغلب منفی نبوده و ممکن است در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد. اما سرفه های شدید ممکن است باعث احساس ناراحتی زن باردار شود، علاوه بر آن احساس درد در عضلات شکم زمانی که سرفه مکرر می شود رخ می دهد. لازم بذکر است شرایط شدیدتر باعث انقباضات رحمی نشده و باعث جدا شدن جفت نمی شوند. با وجود این به زنان باردار توصیه می شود در هنگام سرفه با پزشک مشورت کنند تا درمان مناسب برای رهایی از سرفه و احساس راحتی انجام شود.

علل سرفه و سرماخوردگی مکرر در دوران بارداری:

سرماخوردگی در دوران بارداری طبیعی است. در شرایط عادی، بدن به میزان 2-3 بار در سال در معرض سرماخوردگی قرار می گیرد و شایان ذکر است که برخی تغییرات در سیستم ایمنی در دوران بارداری رخ می دهد. جایی که هدف اصلی سیستم ایمنی محافظت از جنین است که این موضوع باعث کاهش ایمنی بدن زن باردار و محافظت او از بدن در برابر عفونت کمتر از حالت عادی و در نتیجه احتمال افزایش سرفه و سرماخوردگی زن باردار در دوران بارداری می شود. علاوه بر تغییرات هورمونی که در بدن زنان باردار رخ می‌دهد، که آن‌ها را نسبت به آنفولانزا، آلرژی ها و سایر مشکلات سلامتی که سرفه علامت آن است، حساس‌تر می‌کند.

بیشتربخوانید: سریعترین روش بارداری

بیشتر بخوانید: سرفه خشک در بارداری

تاثیری سرفه بر جنین:

سرفه در دوران بارداری برای نوزاد بی ضرر بوده و علامت خطرناکی محسوب نمی شود و جنین آن را احساس نمی کند. جایی که جنین توسط مایعی به نام مایع آمنیوتیک احاطه شده است. که ضربه های ناشی از سرفه های شدید را جذب می کند و جنین را از سرفه و برخی خطرات دیگر مانند لرزش، صدا، فشار و ضربات سبک محافظت می کند، در حالی که ممکن است برخی از بیماری هایی که باعث سرفه می شوند، ایجاد شود. مانند آسم، برونشیت و ذات الریه و همچنین مصرف برخی از انواع چای، داروهای خانگی یا محصولات دارویی که توسط خانم باردار بدون مشورت با پزشک استفاده می شود.

نکاتی برای کاهش سرفه در دوران بارداری:

در دوران بارداری رعایت نکات زیر توصیه می شود:

کاهش سطح استرس، و متوسل شدن به استراحت در صورت نیاز.

بیشتر روزها چند ورزش ساده انجام دهید. از آنجا که این امر ممکن است به بهبود گردش خون و ایمنی بدن کمک کند و به بدن در مبارزه با عفونت کمک کند، اما توصیه می شود قبل از انجام هر گونه ورزش در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

ترک سیگار؛ به دلیل آسیب های متعددی که به جنین و سیستم ایمنی بدن وارد می کند.

نوشیدنی های گرم بنوشید؛ نوشیدن جوشانده حاوی عسل، زنجبیل و لیموترش مخلوط با آب گرم در هنگام گلودرد و سرفه توصیه می شود و قابل ذکر است که چای ریحان و زنجبیل با علم به نوشیدن این گیاهان می تواند در درمان سرفه موثر باشد. البته در حد اعتدال و در مقادیر مناسب.

علائم ضروری برای مراجعه به پزشک:

زن باردار در موارد زیر در صورت سرفه باید با پزشک مشورت کند: سرفه بیش از 7 روز ادامه داشته باشد.

اگر سرفه با ظاهر خلط سبز رنگ همراه باشد.

هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد؛ به طوری که بالای 38 درجه سانتیگراد باشد.

مشکل در تنفس، یا خس خس سینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.