کودک, مادر

تاثیر کرونا بر بارداری و شیردهی

تاثیر کرونا بر بارداری

آیا زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به ویروس در حال ظهور کرونا هستند؟

آیا آنها بیشتر به موارد شدید این ویروس مبتلا می شوند؟

طبق آنچه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها تا کنون درباره تاثیر کرونا بر بارداری منتشر کرده است اطلاعات دقیقی در مورد میزان قرار گرفتن زنان باردار در معرض ویروس کرونا وجود ندارد. در حالت عادی زنان باردار با تغییرات فیزیولوژیکی که آنها را در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی ویروسی می کند ممکن است بیشتر از بقیه در معرض موارد شدید این ویروس قرار گیرند.

مانند موارد دیگر عفونت های مرتبط با ویروس کرونا ، مانند سارس و مرس و سایر عفونت های تنفسی ویروسی مانند آنفولانزا ، بنابراین باید زنان باردار اقدامات بهداشتی پیشگیری معمول مانند شستن مکرر دستها و اجتناب از تماس با افراد بیمار را انجام دهند تا از عفونت جلوگیری شود.

آیا ویروس کرونا خطر عوارض در دوران بارداری را افزایش می دهد؟

اطلاعات کافی در مورد تأثیر ویروس کرونا در زنان باردار وجود ندارد ، اما در برخی موارد دیگر عفونت مربوط به ویروس کرونا (سارس و مرس) احتمال از دست دادن بارداری ، چه از طریق سقط جنین و چه هنگام مرده زایی مشاهده شده است. و با افزایش دمای بدن در سه ماه اول بارداری ممکن است خطر نقص مادرزادی را افزایش دهد.

آیا زنان بارداری که در مراکز سلامت و مراقبت از افراد مبتلا به کرونا کار می کنند در معرض خطر عوارض بارداری هستند؟

کارکنان مراکز سلامت باردار هنگام برخورد با بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند یا به طور بالقوه مبتلا به کووید19 هستند. باید از شیوه نامه های بهداشتی و توصیه های مرکز جهانی بهداشت برای کنترل و ارزیابی عفونت تبعیت کنند. 

به طور کلی پرسنل مراقبت های بهداشتی به توصیه های پیشگیری و کنترل عفونت این سازمان پایبند باشند. شایان ذکر است که مسئولان بیمارستانها و مراکز درمانی تعاملات زنان باردار را که کارکنان مراقبت های بهداشتی هستند با بیماران آلوده یا انتظار می رود که به ویروس کرونا آلوده شوند ، به ویژه در روش های پرخطر ، تا حد ممکن محدود کنند.

تاثیر کرونا بر بارداری و سلامت جنین و نوزاد تازه متولد شده چه میزان است؟

ویروسی که باعث تشکیل کووید 19 می شود، عمدتا از طریق تماس مستقیم با قطرات تنفسی یک فرد آلوده منتقل می شود.  هنوز مشخص نیست که آیا این عفونت در دوران بارداری یا هنگام زایمان از مادر به فرزند منتقل می شود یا خیر؟ اما ویروسی که باعث بیماری کرونا می شود در موارد بسیار محدود که مورد مطالعه قرار گرفته است از کودکان متولد شده از مادران مبتلا به ویروس ، و همچنین وجود ویروس در نمونه های مایع اطراف جنین یا شیر مادر دیده نشده است.

آیا نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به کرونا ویروس در دوران بارداری بیشتر دچار عوارض می شوند؟

بر اساس تعداد بسیار محدودی از موارد مشخص شد که جنین مادران مبتلا به ویروس در حال ظهور زودرس متولد شده اند. اما تا امروز مشخص نیست که آیا زایمان زودرس ناشی از عفونت در حال ظهور کرونا بوده است یا خیر؟

با استفاده از اطلاعاتی که در ارتباط با سایر ویروس های تنفسی و تأثیر آنها بر بارداری و جنین ، می توان به برخی اطلاعات در مورد ارتباط کرونا جدید با تولد زودرس دست یافت. به عنوان مثال: ویروس آنفلوانزا با ظهور برخی نتایج منفی بر روی جنین همراه بوده است. مانند: وزن کم هنگام تولد و زایمان زود هنگام ، و همانطور که قبلاً ذکر شد ، درجه حرارت بالا در موارد عفونت آنفلوانزا در ماه های اول بارداری ممکن است باعث ایجاد برخی نقص های مادرزادی شود زیرا مشاهده شده است که زنان مبتلا به عفونت سارس یا مرس متولد شده اند نارس یا بچه های کوچکتر از هم سن و سالان خود داشته اند.

آیا عفونت زنان باردار یا نوزادان با کرونا ویروس جدید می تواند تأثیرات طولانی مدت بر سلامت و رشد نوزادان بگذارد؟

تا کنون ، هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیر کرونا بر بارداری و تاثیر طولانی مدت سلامتی نوزادانی که بعد از تولد یا زمانی که هنوز در رحم مادر هستند به ویروس کرونا مبتلا شده اند وجود ندارد. اما به طور کلی زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد با اثرات منفی طولانی مدت بر سلامتی همراه است. 

آیا عفونت مادر با ویروس کرونا در نوزاد بر موارد شیردهی تأثیر می گذارد؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، گسترش ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با یک فرد آلوده امکان پذیر است. و این عمدتا از طریق قطرات تنفسی که در هنگام عطسه یا سرفه پخش می شوند.

بر اساس تعداد کمی از مواردی که تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته است رخ می دهد. هیچ موردی که ویروس در شیر مادر پیدا شده باشد. همچنین موردی که ویروس از شیر مادر آلوده به کرونا به نوزاد وی منتقل شده باشد ثبت نشده است، اما شایان ذکر است که در گزارشهای محدود از زنان شیرده مبتلا به ویروس نوع سارس ، این ویروس در شیر مادر تشخیص داده نشد. اما آنتی بادی علیه این ویروس حداقل در یک نمونه تشخیص دیده شد.

توصیه های تغذیه با شیر مادر برای مادرانی که به کرونا مبتلا هستند یا قبلا به آن مبتلا شده اند:

شیر مادر اغلب بهترین منبع تغذیه برای کودک است. اطلاعات کافی در مورد تاثیر کرونا بر بارداری و شیردهی وجود ندارد. انتخاب مادر برای شروع یا ادامه شیردهی باید با هماهنگی خانواده وی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی انجام شود. 

لازم ذکر است که مادر باید تمام اقدامات احتیاطی لازم را در دوران شیردهی برای جلوگیری از انتقال عفونت به فرزند خود انجام دهد. مانند شستن خوب دست ها قبل از تماس با کودک ، پوشیدن ماسک و در صورت استفاده مادر از شیردوش ، چه برقی و چه دستی ، قبل از لمس پمپ یا شیشه شیر بچه ، باید دستان خود را خوب بشوید و مراقب دستورالعمل های توصیه شده برای تمیز کردن درست پمپ بعد از هر بار استفاده باشد.

بیشتر بخوانید: ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.