کودک

تراشیدن موهای نوزاد

تراشیدن موهای نوزاد

تراشیدن موهای نوزاد

از آیین های دین اسلام تراشیدن موهای نوزاد در روز هفتم تولد او است ، و مبلغی به عنوان صدقه به فقرا و نیازمندان داده می شود. از آنجا که این روش تراشیدن دارای مزایای زیادی است ، چه از نظر پاداش و برکت ، و چه از نظر معجزات علمی در سلامت نوزاد در دوران جوانی یا حتی زمانی که بزرگ می شود ، ما دراین مقاله حکم تراشیدن مو را توضیح خواهیم داد. نوزاد تازه متولد شده در شریعت با شواهد صحیح و مزایایی که محققان در زمینه پزشکی انسان در این زمینه گزارش کرده اند.

حکم تراشیدن موهای نوزادان

در سنت مبارک ذکر شده است که باید سر نوزاد در روز هفتم تولد او تراشیده شود و عقیقه باید به نیابت او ذبح شود و نام او برده شود. جایی که رسول خدا ص فرمودند هر پسری با عقیقه خود درگریبان است ، در روز هفتم به نام او ذبح می شود ، و مو سر او تراشیده می شود. اما این نه تنها برای پسران بلکه برای دختران نیز مبارک است. جایی که  رسول خدا ص فرمودند که فاطمه س فرزندی را به دنیا نمی آورد بدون آنکه موهای او را وزن کند و قیمت آن را نقره ای به فقرا بدهد. و این کار را با فرزندان خود امام حسن ع ، امام حسین ع ، حضرت زینب س و ام کلثوم س انجام داد. حفیظ ابوظراء عراقی در مورد حکم آن از نظر واجب یا مستحب بودن می گوید: «و در آن توصیه شده است که در روز هفتم سر نوزاد را بتراشید و این را شافی(مناسب برای سلامتی) بیان کرده است ، بنابراین این عمل واجب نیست ، اما مطلوب است که کسی که آن را انجام می دهد اجر می گیرد و کسی که آن را ترک می کند گناه نمی کند.

فواید تراشیدن موی نوزاد

طب قدیم و مدرن مزایای بسیاری را که در تراشیدن موهای نوزاد متولد می شود ذکر کرده است ، مزایایی که در تمام جنبه های زندگی مسلمانان از نظر فردی ، بهداشتی ، آموزشی و اجتماعی وجود دارد و این مزایا عبارتند از:

مزایای آموزشی و اجتماعی: دعای نیازمندان برای نوزاد تازه متولد شده و والدینش ، به ویژه اگر وزن مو به رنگ نقره به عنوان صدقه داده شود ، نعمت بالایی خواهد داشت و اگر خالصانه نیت کنیم ، اجر بالایی از خداوند متعال دریافت خواهیم کرد. این اقدامات روح مسلمانان را در مورد قربانی و صدقه دادن تربیت می کند. جامعه مانند یک ساختمان واحد ، در همبستگی با یکدیگر تبدیل می شود. شادی نه تنها در خانواده ، بلکه در بقیه جامعه حاکم است.

مزایای سلامتی: پزشکان علوم مدرن می گویند که نوزاد هنگام تولد ، یک لایه آب از رحم استخراج شده بر روی پوست خود دارد. این ماده در صورت تماس با هوای بیرون انواع مختلفی از میکروب ها را با خود به ارمغان می آورد و بنابراین بهتر است سر نوزاد را بتراشید تا این میکروب ها به فولیکول های موی سر نرسند و ضعیف شوند.

فرایند اصلاح غدد فولیکول های مو را فعال می کند ، منافذ را باز می کند و هر لایه ای که روی این منافذ بسته شده بود را از بین می برد ، بنابراین پوست قادر به تنفس سالم تر می شود. دکتر صالح بن احمد ردا می گوید: “برداشتن موهای سر نوزاد شامل پاکیزگی ، محافظت ، راحتی و فعالیت است. تراشیدن مو بهترین راه برای پاکسازی موها از آلودگی ها است که ممکن است در موها گیر کرده باشد.”

تاخیر برخی کودکان در گفتار

مشکلات گاز معده در کودکان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.