مادر

ترک های پوستی شکم دوران بارداری

ترک های پوستی شکم دوران بارداری

ترک های پوستی شکم دوران بارداری:

احساس خارش و ترک شکم در دوران بارداری یکی از شایع ترین شکایات زنان باردار است.

این موضوع تقریباً 90 درصد زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیری بر سلامت مادر و جنین ندارد. زیرا ناحیه شکم زن باردار دچار ترک می شود. اما بیشتر این ترک ها در ناحیه بالای شکم هستند و ممکن است با احساس خارش، درد و احساس ناراحتی به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری همراه باشد.

دلایل ترک های پوستی شکم دوران بارداری:

افزایش سریع وزن یکی از شایع ترین عللی است که منجر به ایجاد ترک در شکم می شود. افزایش وزن منجر به پاره شدن رشته های کلاژن و استین در داخل بافت پوست و در نتیجه اتصال ضعیف سلولی به یکدیگر و آن می شود.

رنگ به صورتی تغییر می کند، اگرچه رنگ پس از مدت زمانی بین چند ماه تا چند سال محو می شود، اما این ترک ها به طور کامل از بین نمی روند.

بیشتربخوانید: برای رفع ترک‌های پوستی بارداری چه کنیم؟

بیشتر بخوانید: ارتباط گربه و ناباروری زنان

نکاتی برای جلوگیری از ترک شکم در دوران بارداری:

از یک رژیم غذایی سالم با تمرکز بر خوردن غذاهای غنی از پروتئین و ویتامین ها به ویژه ویتامین C پیروی کنید.

در دوران بارداری آب زیاد بنوشید، زیرا آب برای رفع خارش و جلوگیری از ترک های شکمی بسیار مفید است و پوست را مرطوب نگه می دارد.

استفاده از کرم‌هایی که پوست را مرطوب می‌کنند. شکم را دو بار در روز چرب کنید.

همچنین می‌توان از روغن‌های مختلف استفاده کرد، مانند: استفاده از روغن زیتون و مالیدن ملایم آن بر روی شکم، علاوه بر این که درمان مفیدی برای ترک‌ها است. برای مرطوب نگه داشتن پوست با آب سرد دوش بگیرید، زیرا آب گرم خشکی و ترک خوردگی پوست را افزایش می دهد.

پوست را به آرامی خشک کنید. از خاراندن آن بعد از دوش گرفتن، به خصوص در نواحی خشک بدن خودداری کنید.

استفاده از صابون با اسیدی ملایم هنگام استحمام به دلیل شدت حساسیت پوستی در دوران بارداری، ضمن پرهیز از استفاده از صابون ها و شوینده های معطر که باعث افزایش احساس خارش می شود.

از استفاده از هرگونه لایه بردار شیمیایی برای پوست خودداری کنید. زیرا باعث افزایش خشکی می شود. با لایه بردارهای طبیعی حاوی قند جایگزین کنید. ضمن اینکه برای جلوگیری از خشکی پوست با احتیاط از آن استفاده کنید و بعد از لایه برداری از مرطوب کننده برای آبرسانی به پوست استفاده کنید.

در دوران بارداری به دلیل حساسیت پوست از قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر خورشید خودداری کنید. بنابراین پوست باید بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب با آب سرد شسته و مرطوب شود. اگر در دوران بارداری احساس درد شدید یا ترک های غیرعادی کردید به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.