کودک

حافظه کودک

حافظه کودک

حافظه کودک:

حافظه کودک از مرحله بارداری متبلور می شود. که در سه ماهه سوم آخر بارداری شروع به به خاطر سپردن و ثبت برخی مطالب می کند. اما حافظه او پس از رسیدن به ماه ششم زندگی اش روشن و آگاهتر می شود.

به یاد آوردن و درک دقیق اطلاعات ذخیره شده در مغز، این روش به خاطر سپردن در مقایسه با روش اول بسیار کند توسعه می یابد. کودک قبل از به دنیا آمدن اطلاعاتی را در مغز خود ثبت می کند و زمانی که به دنیا می آید، کم کم آن ها را به خاطر می آورد.

جنین صدای مادر خود را در یک سوم آخر بارداری ذخیره کرده و زمانی که به دنیا می آید می تواند آن را تشخیص دهد. آهنگ های بچه ها را اگر در دوران بارداری به طور مداوم و منظم بشنود، می تواند حفظ کرده و می تواند آنها را به خاطر بسپارد.

کودک می تواند بوی مادرش را تشخیص دهد. که به او آرامش و اطمینان می دهد. همچنین می تواند پس از چهار روز از تولدش شکل مادرش را به خاطر بسپارد تا او را از بین همه تشخیص داده و پس از مدت کوتاهی او را تشخیص دهد. او همچنین شکل پدرش را حفظ می کند. شایان ذکر است که تکرار یک تجربه برای نوزاد به او کمک کرده تا آن را سریعتر به خاطر بسپارد و همچنین حافظه او را تقویت می کند.

مانند تکرار یک تمرین برای او یا تکرار دیدار او با یکی از اقوام. وقتی کودک بزرگتر می شود، می تواند چیزهای زیادی را به خاطر بیاورد، به خصوص افرادی که در زندگی خود گذرانده اند، و این ترس و احتیاط او را از افرادی که نمی شناسد، فراری می دهد.

نکاتی برای تقویت حافظه کودک:

خواب کافی:

کودک باید یک دوره خواب کافی داشته باشد، تا از قرار گرفتن در معرض اختلال حافظه محافظت کند. همچنین توانایی او را در جذب رویدادهایی که در اطراف او می چرخد ​​بهبود بخشد.

تکرار:

تکرار چیزها و تجربیات به ماندگاری در حافظه و فراموش نشدن کمک می کند. ورزش به بهبود گردش خون در بدن کمک می کند و در نتیجه حافظه فعال تر می شود.

رژیم غذایی متعادل:

ارائه وعده های غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی مانند فیبر، پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی مختلف، حافظه کودک را فعال می کند.

غذاهایی که حافظه را بهبود می بخشد شامل سبزیجات، میوه ها، شیر و مشتقات آن سرشار از مواد معدنی، املاح و ویتامین ها است.

روال:

تنظیم یک برنامه روزانه برای کودک به تقویت حافظه او کمک می کند. خواندن داستان های کوتاه برای کودک با صدای بلند و مکرر این روش خواندن داستان را در حافظه کودک تثبیت کرده و به این ترتیب حافظه اورا رشد می دهد. بازی های مبتنی بر حافظه می توانند حافظه کودک را تقویت کنند، مانند peek-a-boo.

تلویزیون:

کودکان باید تماشای کارتون را کم کنند، زیرا این برنامه ها مانع کار مغز می شود. کارتون ها را می توان با برنامه های مفید کودکان که باعث رشد مغز می شود جایگزین کرد.

بیشتربخوانید: ۷ توصیه ساده برای افزایش حافظه کودک

بیشتربخوانید: ویژگی های معلولان ذهنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.