کودک

خون دماغ شدن یا خون ریزی بینی در کودکان

خون دماغ شدن

دلایل خون دماغ شدن کودک

بیشتر موارد اپیستاکسی یا خونریزی بینی در کودکان در داخل خونریزی بینی قدامی طبقه بندی می شود، یعنی خونریزی که در قسمت جلویی و نرم بینی ایجاد می شود و این قسمت از بینی به دلیل غنی بودن رگ های خونی کوچک مشخص می شود. خونریزی بینی ، که ممکن است به راحتی در معرض التهاب یا سوزش قرار گیرد، که به نوبه خود منجر به پاره شدن و خونریزی می شود. این نوع خونریزی در کودکان به دلیل کاهش ضخامت پوشش بینی در دوران کودکی در مقایسه با ضخامت آن پس از بزرگسالی شایع تر است. خونریزی در آن اغلب شدیدتر و توقف آن دشوارتر است، البته این نوع خون دماغ شدن به ندرت کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. در زیر برخی از علل شایع که ممکن است منجر به خونریزی بینی در کودکان شود بیان می شود:

خون دماغ شدن خود به خودی:

بیشتر موارد خونریزی بینی در کودکان خود به خود و بدون اطلاع از علت اصلی وقوع آنها رخ می دهد.

جذب مایع مخاطی از بینی:

استفاده از دستگاهی برای مکش مایع مخاطی بینی ممکن است در برخی موارد منجر به خونریزی شود، به خصوص اگر قسمتی که مسئول ساکشن است به عمق بینی وارد شود.

آسیب دیدن بینی:

در نتیجه شکنندگی و حساسیت رگ های خونی بینی در کودکان، قرار گرفتن در معرض یک آسیب ساده به بینی مانند برخورد توپ به آن، افتادن روی بینی یا حتی مالش شدید بینی و قرار دادن انگشت در بینی ممکن است منجر به خونریزی شود، علاوه بر فشار دادن مایع مخاطی از بینی با بازدم، ممکن است منجر به خونریزی شود.

اختلالات بینی و سینوس:

یکی از انواع عفونت سینوسی منجر به خشک شدن مایع مخاطی بینی شده و نوعی حساسیت بینی باعث خارش بینی می شود که در نتیجه کودک سعی می کند با بازدم یا مالش شدید بینی، مایع مخاطی را با فشار وارد کند. این مورد به نوبه خود، این منجر به خونریزی می شود.

خون دماغ شدن در اثر هوای خشک:

هوای خشک یا قرار گرفتن در معرض هوای گرم و سرد و خشک در زمستان، مخاط بینی را خشک کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

مصرف دارو:

استفاده از برخی از انواع داروها، مانند داروهای آلرژی، ممکن است منجر به خشک شدن پوشش داخلی بینی و افزایش خطر خونریزی شود و استفاده از برخی داروها ممکن است بر مکانیزم لخته شدن خون تأثیر گذاشته و احتمال خونریزی را افزایش دهد،  مانند: آسپرین و ایبوپروفن.

در اینجا لازم به ذکر است که باید از مصرف آسپرین در کودکان اجتناب کرد، زیرا ممکن است عوارض جدی دیگری برای سلامتی آنها داشته باشد.

بیماری های خونی:

خونریزی شدید بینی که توقف آن در کودکان دشوار است ممکن است نشان دهنده یک اختلال خونی باشد که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد. این اختلالات با پلاکت ها یا عوامل لخته شدن مانند هموفیلی ارثی یا هموفیلی مرتبط است. خونریزی بیش از حد لثه ها نیز ممکن است نشان دهنده زخم های این اختلالات باشد، البته شایان ذکر است که بیماری های خونی از علل بسیار نادر خونریزی های مکرر بینی هستند.

ناهنجاری های بافت شناسی:

برخی از کودکان ممکن است از رشد غیرطبیعی در بافت های بینی رنج ببرند، مانند پولیپ بینی که اغلب خوش خیم هستند اما باعث خونریزی می شوند و در اینجا باید به درمان این ناهنجاری های بافتی اشاره کرد.

خون دماغ شدن در اثر بیماری های مزمن:

برخی از بیماریهای مزمن نیاز به اکسیژن درمانی یا استفاده از برخی داروها دارند که ممکن است باعث خشک شدن پوشش داخلی بینی شود، که این امر خطر خونریزی بینی را نیز افزایش می دهد.

میگرن:

برخی از دانشمندان معتقدند که خونریزی بینی پیش ساز میگرن در کودکان است، همانطور که اشاره شد خونریزی بینی اغلب قبل از میگرن حدود سه سال قبل از آن است و مطالعه ای که در مجله اروپایی عصب شناسی در کودکان در سال 2015 منتشر شد نشان داد که 1.1 درصد از کودکان از این مشکل رنج می برند. خونریزی بینی در طول حمله میگرنی. برخی از دانشمندان معتقدند که درصد واقعی از این درصد فراتر می رود.

تومورها:

در برخی موارد نادر، خونریزی ممکن است ناشی از نوعی تومور در مجاری بینی باشد.

آسیب دیدگی شدید سر:

در برخی موارد نادر ، خونریزی نیز ممکن است ناشی از آسیب شدید سر باشد.

 

کودکانی که بیشتر مستعد خون دماغ شدن هستند:

عواملی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به خون دماغ شدن را در کودک افزایش دهد، که از جمله آنها موارد زیر است:

  • سرماخوردگی معمولی.
  • ابتلا به برخی از انواع حساسیت ها.
  • زندگی در مناطق آب و هوایی خشک

نکاتی برای پیشگیری از خونریزی بینی در کودکان

اگر کودک از خونریزی های مکرر بینی رنج می برد، می توان با رعایت برخی نکات به جلوگیری از خونریزی او کمک کرد. برخی از آنها را می توان به شرح زیر بیان کرد:

از کشیدن سیگار در کنار کودک خودداری کنید.

اگر کودک از هر نوع حساسیت رنج می برد با پزشک مشورت کنید.

اگر هوای خانه خشک است از مرطوب کننده خانگی استفاده کنید، مراقب باشید که دستگاه را به طور دوره ای تمیز کنید تا از رشد قارچ ها و میکروب ها در داخل دستگاه جلوگیری شود.

چندین بار در روز ژله نفتی را داخل بینی کودک قرار دهید تا از خشک شدن غشاهای مخاطی بینی جلوگیری شود.

اجازه ندهید کودک برای خلاص شدن از شر مایع مخاطی دست خود را بطور مکرر درون بینی خود وارد کند.

از محلول نمکی که به صورت قطره بینی یا اسپری موجود است، طبق دستور پزشک خود استفاده کنید.

به کودک دستور دهید که چند قطره آب گرم را هنگام بازدم با شدت وارد بینی کند تا از اختناق بینی خلاص شود.

در صورت ابتلا به حساسیت برای کمک به رفع خارش بینی، از داروهای آنتی هیستامین استفاده کنید.

کودک باید در حین تمرینات مختلف از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کند.

درانتها بخوانید: علت خون ریزی بینی یا خون دماغ شدن

در انتها شما را به دیدن ویدیویی با این موضوع دعوت می کنیم:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.