کودک

دلایل تاخیر در رشد دندان های کودک

دلایل تاخیر در رشد دندان های کودک

تاخیر در رشد دندان های کودک:

مرحله رویش دندان در نوزادان با رسیدن به ماه ششم شروع می شود که در برخی از آنها دندان های جلویی زودهنگام ظاهر می شوند، در حالی که رویش دندان ها در برخی دیگر تا رسیدن به سال اول ممکن این به طول بینجامد، که نگرانی و سوال مادران را در مورد دلایل تاخیر ایجاد می کند.دلایل تاخیر در رشد دندان های کودک موارد متخلفی دارد که در اینجا با هم به آنها می پردازیم.

در ظاهر اما این بدان معنا نیست که دندانی وجود ندارد، زیرا آنها کاملاً رشد کرده و در داخل فک پنهان شده اند. اما از جای خود خارج نمی شود زیرا زمان مناسبی برای ظاهر شدن آنها هنوز فراهم نشده است. بنابراین مادر نباید شرایط را توصیف کند. فرزندش به عنوان تأخیر در رویش دندان ها تا بعد از یک سال اول زندگی یا بعد از گذشت سیزده سالگی به مدت یک ماه بدون اینکه دندانی از او بیرون بیاید، باید علل آن را جستجو کرد تا به درمان مناسب رسید.

دلایل تاخیر در رشد دندان های کودک:

عوامل ژنتیکی: در مواردی که تاخیر در رویش دندان از بستگان او به ارث رسیده است، جای نگرانی نیست. در این صورت مادر باید صبر کند تا در زمان مشخص شده دندان فرزندش به طور طبیعی ظاهر شود.

عوامل هورمونی: اگر کودک دارای نقص سلامتی مانند کم کاری تیروئید باشد، این امر منجر به عدم تعادل یا اختلال در رشد طبیعی دندان های او می شود. همچنین ممکن است ظاهر دندان های او را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل تغذیه ای: عدم بدست آوردن مواد غذایی در انواع و مقادیر مناسب. چرا که به دلیل نیاز به مواد مغذی که به ظاهر و رشد قوی آنها کمک می کند، رویش دندان های او را به تاخیر می اندازد. کلسیم یکی از بارزترین این عناصر است.

کمبود ویتامین D: ویتامین D یک ویتامین مهم برای داشتن دندان های نرمال و محکم کودک است. کمبود این ویتامین دلیل مهمی برای تاخیر در ظاهر آنهاست.

درمان تاخیر در رشد دندان های کودک:

در صورتی که بعد از سیزده ماهگی دندان های کودک هنوز دندان های او ظاهر نشده اند، باید با پزشک متخصص مشورت کرد، تا وضعیت سلامتی کودک بررسی شده و آزمایشات لازم برای اطمینان از نداشتن علل پاتولوژیک مانند کم کاری تیروئید انجام شده و سطح ویتامین D و کلسیم بررسی شود. تا بتوان درمان مناسب را برای او انجام دهد.

اگر علت اصلی آن مشخص نباشد، مادر باید صبر کند تا دندان ها به طور طبیعی ظاهر شوند. برخی از دندان ها ممکن است ظاهر شوند و پس از مدتی مابقی دندان ها دیگر ظاهر نشوند. اگر این دوره کوتاه باشد جای نگرانی نیست، اما اگر این دوره در نتیجه آسیب کوچک فک یا لثه همراه با سیروز بسیار طولانی باشد، در این مورد درمان مناسب باید انجام شود تا دندان ها دوباره ظاهر شوند.

غذاهای مفید برای رویش دندان در کودکان:

روی خوردن غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D مانند: شیر و مشتقات آن و تخم مرغ تمرکز کنید.

قرار دادن کودک در معرض نور خورشید برای اطمینان از دریافت ویتامین D بدن او که توسط پوست جذب می شود. او باید این کار را صبح زود انجام دهد.

خرید داروهای حاوی کلسیم برای کودکان در صورتی که کودک از خوردن غذا امتناع کند.

بیشتر بخوانید: علائم دندان درآوردن نوزاد

بیشتربخوانید: فواید و مضرات پستانک

درمان درد رویش دندان در کودکان:

به کودک یک دندان گیر تمیز و استریل بدهید.

لثه های کودک را با روغن زیتون پاک کنید.

برای یک مسکن مناسب با پزشک مشورت کنید.

بخوانید: علت زود دندان درآوردن نوزاد و مزایا و معایب زود دندان درآوردن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.