کودک

تاخیر در رویش دندان کودک

تاخیر در رویش دندان کودک

دندان درآوردن

تاخیر در رویش دندان کودک: دوره دندان درآوردن یکی از شاخصهای مهم رشد و تکامل نوزاد به طور طبیعی است ، زیرا دندانها در آغاز ماه سوم زندگی نوزاد ظاهر می شوند و برای دیگران در ماه ششم ، و در اغلب موارد دندان های فک پایین جلویی ابتدا رشد می کنند و تا سن سه سالگی رشد آنها کامل می شود. بر هیچ کس پوشیده نیست که دندان درآوردن برای مادر و نوزاد یک فرآیند استرس زا و دردناک است. اما برای هر دوی آنها نیز یکی از مراحل لذت بخش نیز است.

تاخیر رویش دندان در نوزادان

برخی از مادران ممکن است پس از شش ماه متوجه تاخیر در ظاهرشدن دندان های فرزند خود شوند و بنابراین ممکن است کمی احساس اضطراب و تنش کنند و دلایلی را که منجر به ظاهر نشدن به موقع دندان ها شده است جستجو کنند. شایان ذکر است که فقدان دندانها به این معنا نیست که آنها وجود ندارند ، بودن آنها زیرلثه بسیار امکان پذیر است ، اما دلایل طبیعی وجود دارد که مانع خروج آنها می شود ، و نمی توان در مورد وجود مشکل در نوزاد صحبت کرد. دندانهای او فقط بعد از گذشت سیزده ماه ، یعنی یک سال و یک ماه از عمر او ظاهر می شوند ، بدون اینکه قبل از آن ظاهر شده باشند.

علت های تاخیر در رویش دندان کودک

برخی عوامل بر روند رویش دندان تأثیر می گذارد ، که عبارتنداز:

عامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی نوزاد نقش مهمی در زمان ظهور آنها دارد ، بنابراین دلیل تاخیر در رویش دندان ها اغلب به این دلیل است که یکی از والدین ممکن است روند ظاهرشدن دندان های خود در دوران نوزادی به تاخیر افتاده است ، اگر این دلیل به تاخیر افتادن رویش دندان است ، بنابراین نیازی به نگرانی نیست زیرا در زمان ژنتیکی خود ظاهر می شود.

سوء تغذیه: فقدان رژیم های غذایی مناسب برای رشد نوزاد مانند کلسیم منجر به تاخیر در رویش دندان های نوزاد می شود.

مشکلات تیروئید: نقص در عملکرد غده تیروئید و ترشحات آن منجر به اختلال در روند رشد طبیعی به طور کلی می شود و بنابراین بر تاریخ ظاهر شدن دندان ها تأثیر می گذارد.

کمبود ویتامین D: شناخته شده است که ویتامین D برای رشد و سلامت استخوان ها و دندان ها بسیار مهم است ، زیرا کمبود آن بر تاخیر در روند ظاهرشدن دندان ها تأثیر می گذارد.

درمان تاخیر در رویش دندان کودک

اگر تاخیر در ظاهر شدن دندان ها در نوزاد بیش از سیزده ماهگی ادامه یابد ، اورا باید برای انجام آزمایشات لازم به پزشک نشان داد تا علت تأخیر مشخص شود ، علاوه بر اهمیت معاینه سطح کلسیم و ویتامین D و سپس درمان مناسب برای نوزاد اتخاذ می گردد. اگر پزشک نتواند دلیل تأخیر را مشخص کند والدین باید منتظر بمانند تا دندانها به خودی خود ظاهر شوند.

علل سوءهاضمه در کودکان

زردی در کودکان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.