کودک

رنگ پوست نوزاد چه زمانی ثابت می شود؟

رنگ پوست نوزاد

شگفتی های تولد

همه مردم در این جهان به خوبی می دانند و معتقدند که کودک یا نوزاد تازه متولد شده یکی از شگفت انگیزترین نعمت های عالم هستی است.

هر مادر و پدری آرزو می کنند که این کودک شباهت زیادی به آنها داشته باشد، اما وقتی او را در نگاه اول می بینند ، تا حدی مبهوت می شوند، زیرا ویژگی های او شبیه هیچ یک از آنها نیست و نمی توانند تشخیص دهند که آیا شباهتی در او نسبت به آنها وجود دارد یا خیر!

هنگامی که مادر سعی می کند نوزاد را از رحم خود بیرون بیاورد، او از سر خارج شده و متولد می شود. در اثر فشار سر نوزاد مخروطی شکل می شود.

سر نوزاد در روزهای اول تا حدودی متورم است زیرا جمجمه او تا حدودی بافت نرمی دارد. بنابراین اندازه سر تقریباً یک سوم اندازه بدن ، و مقداری مایع در داخل سر در نتیجه بیرون آوردن آن از رحم وجود دارد. این مایعات از بین می روند و در هفته های اول از کودک خارج می شوند.

عوامل موثر در رنگ پوست نوزاد

زمان نقش تعیین کننده ای در تعیین رنگ پوست نوزاد دارد. هنگامی که نوزاد نارس متولد می شود یا قبل از تکمیل نه ماهگی ، نوزاد نارس است که رنگ پوست او قرمز است و عروق و رگ ها بسیار نزدیک به پوست است. مواد نگهدارنده پوست هنگامی که درون رحم هستند در نوزادان بیشتر متمرکز می شود.

پرمی ها کودکانی هستند که 9 ماه را تمام کرده اند و موهای کوچک زیادی روی پوست آنها را می پوشاند. و از آن محافظت می کند. البته در هفته های اول می ریزد. همچنین ، این ماده که پوست را برای محافظت از نوزاد در رحم مادر می پوشاند ، بارنک (Barnacle) نامیده می شود و در اولین روزهای تولد روی پوست رشد کرده تا از تأثیرات خارجی بر روی پوست محافظت کند و باعث آماده سازی پوست برای محیط دوم می شود.

همچنین اکثر نوزادان در هفته اول تولد به دلیل نقص در عملکرد سلول های قرمز خون در بدن نوزاد ، رنگ پوست خود را به زرد تغییر می دهند. که مادر را مجبور می کند او را در معرض نور خورشید یا هرگونه نور مصنوعی روشن قرار دهد، تا رنگ آن بازگردد. دوباره و رنگ زرد را از پوست او بردارید. تا زمانی که یک سال از تولد و شکل گیری و رشد نوزاد به طور صحیح و سالم نگذشته باشد نمی توان دانست که رنگ پوست او چه رنگی است. 

تغییرات اعضای بدن نوزاد

در مورد بدن و اندازه آن، در اولین روزهای تولد کودک بدن او به دلیل انباشت مایعات زیر پوست متورم می شود. اندام او با محیط جدیدی که در آن وارد شده است سازگار نیست. بعد از یک هفته رشد اندام ها شروع می شوند، اعضای بدن او کشیده شده و شکل طبیعی خود را به دست آورند.  بدن پس از از دست دادن تمام مایعات موجود شروع به بازگشت به وضعیت طبیعی خود می کند.

در مورد موهای کودک، نمی توان مشخص کرد که موهای کودک تازه متولد شده صاف و ضخیم است یا پرپشت و یا کم پشت؟

تا زمانی که از تولد او حداقل هفت سال بگذرد. زیرا سال به سال در او تغییر اتفاق می افتد و پس از هفت سالگی شروع به ثبات می کند.

در مورد رنگ چشم ها، نمی توان رنگ آنها را تا  قبل از نه ماه پس از تولد او تشخیص داد. تا زمانی که رنگ آنها تثبیت شده و دانست که رنگ طبیعی آنها چیست؟

بیشتر بخوانید: از چه سنی میتوان به کودک خود بستنی داد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.