کودک

تمیز کردن زبان نوزاد

تمیز کردن زبان نوزاد

مشکلات دهان و دندان در نوزاد:

نوزاد در ماه های اول زندگی خود در معرض مشکلات و بیماری های بسیاری از سلامتی قرار می گیرد. مادر باید به ریزترین جزئیات یا تغییراتی که در کودکش رخ می دهد توجه کند. تا بتواند آنها را درمان یا به پزشک اطفال در مورد آنها بگوید. از جمله مشکلات دهان و دندان در نوزاد که دچار آن می شود، تغییر رنگ زبان یا ظاهر شدن قارچ دهان، عفونت قارچی و یا انتشار بوی بد از آن است. پس باید بدانید که چگونه زبان را تمیز کنید، تا از این مسایل اجتناب و درمان کنید.

دلیل تغییر رنگ زبان کودک:

علت اصلی و متداول تغییر رنگ زبان در نوزاد آلوده بودن آن به قارچ است. این یکی از موارد ساده و آسان بوده قابل درمان است، بنابراین نباید نگرانی و ترس وجود داشته باشد. دهان و نوزادان به دلیل رشد ناقص سیستم ایمنی و ناتوانی بدن در مقاومت در برابر عفونت ها بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه کودک را تنها بخوابانیم؟

بیشتر بخوانید: درمان آبریزش دهان نوزاد

چگونه تمیز کردن زبان نوزاد:

مادر باید همواره دست های خود را تمیز می کند، و بهداشت فردی را رعایت کند. تا عفونتی به نوزادش منتقل نشود. برای تمیز کردن زبان نوزاد یک تکه پارچه تمیز و استریل شده را به مقدار آب گرم آغشته کنید و آب آن باید جوشیده و خنک شود. این نوع پارچه ها را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. زبان نوزاد را با پارچه آغشته به آب گرم پاک کنید و انگشت خود را با حرکات دایره ای حرکت دهید تا باقیمانده شیر در دهان پاک شود. این روند را بعد از هر بار شیردهی تکرار کنید تا از عفونت قارچی یا مشکلات سلامتی مربوط به باقیمانده شیر جلوگیری کنید.

علائم عفونت قارچی:

ظاهر شدن یک لایه سفید به صورت لکه ای یا جوش بر روی زبان نوزاد.

هنگام ناتوانی شیرخوار در شیر خوردن و گریه مداوم او

التهاب و حساسیت در پشت کودک.

درمان قارچ:

داروهای ضد قارچ دهان وجود دارد که نوزادان می توانند استفاده کنند. همواره توصیه می شود پس از مشورت با پزشک و یا با تجویز داروساز مصرف شود. این داروها فقط برای چند روز تجویز می شوند.

این قارچ ها به طور کامل از بین می روند. به مادر توصیه می شود در هنگام شیردهی از پماد نوک پستان استفاده کند، زیرا ممکن است این قارچ ها به او سرایت کرده و باعث التهاب و زخم در نوک پستان شوند. که روند شیردهی را دردناک و دشوار می کند. این امر حتی ممکن است منجر به خون ریزی نوک سینه شود.

بیشتر بخوانید: برفک دهان نوزاد و کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.