کودک

غدد لنفاوی در کودکان

غدد_لنفاوی_در_کودکان

غدد لنفاوی:

غدد لنفاوی در کودکان در تمام قسمت‌های بدن پخش شده اند. سیستم لنفاوی را دنبال می‌کنند. غدد داخلی در سطح شکم، گلو، حلق و سینه و همچنین غدد خارجی در سطح گردن، ران و زیر بغل قرار دارند. این غدد بدن را از بیماری ها محافظت می کنند و از آن دفاع می کنند و با میکروب ها و اجسام خارجی که وارد بدن می شوند حفظ می کنند. غدد لنفاوی برای تولید سلول های ایمنی کار می کنند و در هنگام بروز برخی بیماری های عفونی و زخم ها و عفونت ها ظاهر می شوند. و در برخی موارد غدد لنفاوی متورم و بزرگ شده و این نشانه بیماری است و در این صورت باید با پزشک مشورت کرد.

بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن در کودکان:

غدد لنفاوی یکی از متورم ترین غدد هستند و در اثر ابتلا به بیماری های عفونی به طور جزئی یا کامل متورم می شوند و تورم در ناحیه گردن به وضوح ظاهر می شود. کودکان بیشتر در معرض بیماری های عفونی قرار دارند: مانند گلودرد، حلق، قرار گرفتن در معرض زخم و خراش در قسمت‌های مختلف بدن، التهاب این نواحی و پوسیدگی که منجر به تورم غدد لنفاوی گردن می‌شود و تورم در اثر واکنش سیستم ایمنی کودک است. و در برخی موارد علامتی بر شروع بیماری های بدخیم است.

بیشتر بخوانید: ریزش مو در کودکان

دلایل تورم غدد لنفاوی:

نقص در عملکرد غدد لنفاوی کودک و در اثر عفونت با نوعی باکتری یا سل رخ می دهد و در برخی موارد ناشی از خارش درلثر تماس با گربه است که منجر به عفونت بینی، گوش و گلو و برخی بیماری هایی که لثه، دهان و دندان را درگیر می کنند می شود.

ویروس ها: وقتی ویروس ها وارد بدن می شوند، غدد لنفاوی برای دفاع از بدن گلبول های سفید تولید می کنند که منجر به تورم غدد لنفاوی می شود. سرخک آلمانی و ایدز، که بیماری های ناشی از ویروس هایی هستند که به سلول های بزرگ حمله می کنند.

برخی انگل ها مانند توکسوپلاسما که از طریق گربه ها منتقل می شود و مادر باردار و جنین را با مشکلات جدی مواجه می کند. بیماری های بدخیم مانند لوسمی، لوسمی، لنفوم و برخی تومورهای سرطانی دیگر.

درمان تورم غدد لنفاوی:

تورم غدد ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی یکی از بیماری های شایعی است که خطرناک نیست و نگران کننده نیست، مانند تورم ظاهری گردن ناشی از گلودرد و سرماخوردگی.

علائم ظاهری تورم بدون بیماری خاص و همراه با دمای بالای کودک خطرناک ترین آن محسوب می شود. و در این صورت باید با پزشک متخصص مشورت شود و درمان مناسب انجام شود و در برخی موارد پزشک غدد را معاینه می کند تا علل، علائم و سابقه بیماری بیمار را شناسایی کند.

در موارد نادر پزشک از غده برای معاینه و اطمینان از عدم وجود بیماری یا تومور بدخیم نمونه برداری می کند و شکی نیست که تشخیص زودهنگام علت عفونت به ارائه درمان مناسب کمک می کند. سرعت درمان و عدم تشدید وضعیت و غدد معمولاً یک هفته زمان نیاز دارند تا پس از مصرف داروهای لازم به حالت طبیعی خود برگردند.

دیگران خوانده اند: غدد لنفاوی چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.