کودک, مادر

فواید سیب زمینی برای زن باردار

فواید سیب زمینی برای زن باردار


آیا سیب زمینی برای زن باردار فایده دارد؟

افزایش مصرف مواد مغذی مختلف در دوران بارداری، قبل و حتی بعد از آن در زنان باردار توصیه می شود. زیرا برای سلامت مادر و سلامت جنین از جمله منابع غنی از پتاسیم مانند سیب زمینی مهم است. همچنین سیب زمینی یکی از غذاهای مناسب برای زنان باردار است زیرا حاوی مقادیر مناسبی از کاروتنوئیدها است که تبدیل کننده به آن می شود. از جمله فواید سیب زمینی برای زن باردار داشتن مقادیر زیاد ویتامین A است، که نقش مهمی در تمایز سلولی و رشد و سلامت جنین ایفا می‌کند است.

به طور کلی، شایان ذکر است که به زنان باردار، به‌ویژه مبتلایان به دیابت بارداری، توصیه می‌شود نشاسته بالا مصرف کنند. سبزیجاتی مانند سیب زمینی سفید، زیرا غذاهایی با کربوهیدرات بالا هستند، که به نوبه خود سطح قند خون را افزایش می دهند. همانطور که توسط یک مطالعه مشاهده ای بر اساس مشاهداتی که توسط The BMJ در سال 2016 منتشر شد، بر روی گروه بزرگی از زنان انجام شد که قبلاً نداشتند نشان داد: دیابت بارداری، خوردن سیب زمینی به مقدار زیاد قبل از بارداری با افزایش خطر ابتلا به آن همراه بود و در مقابل، مصرف غلات کامل، حبوبات و سایر سبزیجات خطر ابتلا به آن را کاهش داده است.

بیشتربخوانید: تمیز کردن زبان نوزاد

بیشتربخوانید: آیا خوردن سیب زمینی در بارداری مضر است؟

عوارض سیب زمینی در زنان باردار:

میزان ایمنی زنان باردار در استفاده از سیب زمینی:

سیب زمینی رسیده و عاری از ناخالصی برای مصرف در مقادیری که در مواد غذایی توسط زنان باردار و شیرده یافت می شود، ایمن در نظر گرفته می شود. اما مطالعات کافی برای روشن شدن میزان ایمنی مصرف در مقادیر زیاد و تأثیر آن بر نوزادان یا جنین ها وجود ندارد.

هشدارهای مصرف سیب زمینی سرخ شده برای زنان باردار:

اطلاعات کافی در مورد فواید سیب زمینی برای زن باردار و جنین او وجود ندارد. به طور کلی توصیه می شود مصرف آن را به هر شکلی کاهش دهید، مانند: چیپس سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی سرخ شده که در روغن غوطه ور شده است. حداقل دو بار در هفته برای جلوگیری از خطر افزایش میزان مرگ و میر مادر و ضریب هوشی پایین کودک.

یک مطالعه مشاهده ای مشاهده ای بر روی 4440 نفر به طور کلی انجام شد که 2551 نفر از آنها زن بودند، بدون مقایسه تاثیر آن در زنان باردار بیش از سایرین که 8 سال طول کشید و نتایج آن در مجله آمریکایی تغذیه بالینی در سال 2017 منتشر شد، با توجه به اینکه خوردن سیب زمینی سرخ شده مکرر به میزان دو تا سه بار یا بیشتر در هفته، خطر افزایش میزان مرگ و میر در مقایسه با کسانی که کمتر از یک بار در ماه آن را مصرف می کنند بیشتر است. نشاسته منجر به تولید آکریل آمید می شود که سمی است و همچنین ممکن است سرطان زا باشد.

اقدامات احتیاطی در مصرف سیب زمینی جوانه زده برای زنان باردار:

سیب زمینی های جوانه زده آنهایی هستند که با نگهداری طولانی مدت شروع به تشکیل جوانه می کنند و برخی ممکن است در صورت حذف این جوانه ها آنها را بی خطر بدانند، اما برای مصرف زنان باردار در برخی مطالعات به چند مورد اشاره شده است، مانند؛ یک مطالعه اولیه که در سال 2018 در مجله Nutrition منتشر شد، که نشان داد مصرف آن ممکن است خطر نقایص مادرزادی را در جنین افزایش دهد. مانند نقایص لوله عصبی و شکاف لب. بنابراین توصیه می شود از مصرف آن در دوران بارداری پرهیز شود.

مصرف زیاد آن باعث بروز علائمی مانند: استفراغ، اسهال، درد شکم، کاهش فشار خون، افزایش ضربان قلب، تب، سردرد می شود. گیجی و افزایش خطر مرگ در برخی موارد.

بررسی اجمالی سیب زمینی:

سیب زمینی حاوی چندین ویتامین مانند ویتامین A و مواد معدنی مفید برای سلامت انسان است و منبع غنی از بسیاری از ترکیبات مانند: کاروتنوئیدها، اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها می باشد.

از این رو فواید سیب زمینی برای زن باردار زیاد است که لازم به ذکر است، که نوع و روش تهیه سیب زمینی ممکن است بر محتوای این مواد مغذی تأثیر بگذارد. همچنین سیب زمینی عاری از گلوتن است که به طور طبیعی وجود دارد. این آن را برای افرادی که از بیماری سلیاک، آلرژی به گندم یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک رنج می برند، گزینه مناسبی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.