کودک

فواید و مضرات پستانک

فواید و مضرات پستانک

فواید پستانک نوزاد:

فواید و مضرات پستانک: استفاده از پستانک ها به برخی از نوزادان کمک می کند تا بین تغذیه احساس راحتی کنند و همچنین مزایای بسیار دیگری نیز دارد.

در ادامه برخی از آنها بیان می شود:

پستانک به مادرانی که دنبال آرامش هستند کمک بسزایی می کند. این وسیله به کودک کمک می کند تا آرام شود و احساسات خود را کنترل کند، که به او احساس امنیت می دهد. برخی از کودکان هنگام مکیدن شادتر به نظر می رسند.

کمک به خوابیدن کودک. کمک به انحراف موقت توجه کودک؛ می توان از آن در حین و بعد از تزریق یا آزمایش خون و سایر روش ها استفاده کرد.

جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، شانس بروز این سندرم در هنگام استفاده از پستانک و در هنگام چرت زدن با کاهش چشمگیری کاهش می یابد.

خوابیدن در شب، اگرچه پزشکان دقیقاً نمی دانند که چگونه این اتفاق رخ می دهد، اما نشان داده شده است که استفاده از پستانک مغز نوزاد را در طول خواب فعال نگه می دارد و مانع از توقف تنفس می شود. مکیدن انگشتان، خلاص شدن از شر عادت مکیدن از دیگر مزایای استفاده از پستانک است.

ضررهای پستانک:

آسیب های زیادی ممکن است در نتیجه استفاده از پستانک برای کودکان ایجاد شود.

موارد زیر بیان برخی از آنهاست:

وابستگی کودک به پستانک برای اینکه بتواند بخوابد. ممکن است او نتواند بدون استفاده از آن بخوابد، علاوه بر این که ممکن است در صورت بیرون آمدن پستانک از دهانش بیدار شود و سر و صدا ایجاد کند و باعث بی خوابی او و والدینش شود. با این حال، این مورد منفی را خیلی مشکل ساز نمی دانند. اگر با فواید استفاده از پستانک در نوزادان مقایسه شود؛ استفاده از پستانک هنگام خواب برای کودک ایمن تر است ، همانطور که قبلاً نیز گفته شد.

زندگی نوزاد، در حالی که خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در آن گروه سنی بیشتر است، که استفاده از پستانک را در این مرحله بیشتر از خطر آن می کند. استفاده طولانی مدت از پستانک ممکن است منجر به آسیب های رشد دندان شود با این حال، استفاده عادی از پستانک در سالهای اول زندگی کودک در دراز مدت منجر به مشکلات دندانی نمی شود. اما اگر از آن برای سالهای طولانی استفاده شود، ممکن است باعث انحراف دندان های کودک شود.

استفاده از پستانک ممکن است در شیردهی اختلال ایجاد کند، بنابراین اگر مادر شیردهی را ترجیح می دهد، توصیه می شود قبل از 3-4 هفته اول تولد پستانک ندهید و توصیه می شود هنگام عادت روتین کودک به شیردهی از آن استفاده کنید. اما یکی از بررسی های تحقیقاتی این است که در روزنامه کاکرین منتشر شده است نشان داد که: استفاده از پستانک در نوزادان سالم بر ادامه شیردهی آنها تأثیری ندارد.

بیشتر بخوانید: جوش های سفید روی صورت نوزاد

نکات و توصیه ها هنگام استفاده از پستانک:

نکات و توصیه هایی وجود دارد که هنگام استفاده با هدف استفاده ایمن از پستانک توصیه می شود، زیرا استفاده از پستانک می تواند کودکان را در معرض برخی خطرات مانند خفگی، قرار گرفتن در معرض میکروب ها یا آلرژن ها قرار دهد.

موارد زیر بیان برخی از این نکات و دستورالعمل ها است:

هنگام گریه کودک به عنوان اولین راه حل از پستانک استفاده نکنید، زیرا با تغییر موقعیت کودک یا تکان دادن آن می توان کودک را آرام کرد ، بنابراین توصیه می شود فقط بعد از شیر خوردن و بین تغذیه به کودک پستانک بدهید.

در صورت عدم تمایل، کودک را برای استفاده از پستانک مجبور نکنید.

پستانک را تمیز نگه دارید و این کار را با جوشاندن مکرر یا قرار دادن آن در ماشین ظرفشویی تا رسیدن کودک به ماه ششم انجام دهید. سیستم ایمنی بدن او رشد می کند، اما بعد از ماه ششم ، شستن پستانک با آب و صابون کافی است.

از شکر یا مواد شیرین روی پستانک نگذارید.

هر از گاهی پستانک را عوض کنید و از اندازه مناسب برای سن کودک استفاده کنید.

توجه به نشانه هایی که نشان می دهد پستانک خراب شده است.

به گیره های متصل به پستانک توجه کنید و پستانک را با نخ یا بند به اندازه ای که به دور گردن کودک بپیچد، نبندید!

زمان مناسب برای از پستانک گرفتن نوزاد:

خطرات پستانک با بزرگ شدن کودک بیشتر از فواید آن می شود. شایان ذکر است که اکثر کودکان در سن 2 تا 4 سالگی به تنهایی از پستانک استفاده نمی کنند، اما برخی از کودکان برای رهایی از مشکل عادت به کمک نیاز دارند. بنابراین خوب است وقتی کودک ترجیح می دهد از پستانک استفاده نکند، اصرار به استفاده از آن نکنید.

اگر از پستانک گرفتن کودک برایتان مشکل است، توصیه می شود با پزشک یا دندانپزشک مشورت کنید،

موارد زیر مجموعه نکاتی است که به کودک کمک می کند از پستانک جدا شود:

برنامه ریزی برای جدا کردن کودک از پستانک تا قبل از سه سالگی.

در سنی که کودکان شروع به رفتن به مهدکودک می کنند. این سن مناسب است که کودک را از پستانک جدا کنید زیرا وسایل دیگری برای آرامش کودک وجود دارد. توصیه می شود این کار را با کاهش زمان مجاز استفاده از پستانک و محدود کردن استفاده از آن به زمان خواب یا استراحت انجام دهید.

با درخواست از والدین برای کنار گذاشتن پستانک، کودک را در جدا کردن او از پستانک مشارکت دهید. کودک را تحسین و بغل کنید و به او بگویید چقدر به او افتخار می کنید وقتی از پستانک دست می کشد.

عدم توسل به تنبیه یا توهین به کودک برای مجبور کردن او به خروج پستانک. به کودک اجازه دهید احساسات خود را بیان کند.

در صورت ناراحتی یا عصبانیت او را در آغوش بگیرید تا به او در ترک این عادت کمک کنید.

ممکن است کودک بخواهد بعد از از پستانک گرفتن، مجدداً از آن استفاده کند. در این صورت نباید آن را به کودک داد و به او یادآوری کرد که او دیگر بزرگ شده و پستانک دیگر در دسترس نیست.

دیگران خوانده اند: نکات مهم قبل از خرید پستانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.