کودک

مشکلات یادگیری درکودکان

مشکلات یادگیری کودکان

 

مشکلات یادگیری

اصطلاح ناتوانی در یادگیری(مشکلات یادگیری درکودکان) شامل گروهی از اختلالات است که بر پردازش اطلاعات مختلف مغز تأثیر می گذارد و تجزیه و تحلیل و درک برخی مفاهیم ، چه پیچیده و چه ساده ، را دشوار می کند و عجیب است که بدانیم کودکی با مشکلات یادگیری دارای شرایط عادی یا کاملا طبیعی است. در بیشتر موارد از حتی هوش کاملا بالایی برخوردار است. اما تسلط بر برخی مسائل دشوار است و اغلب احساس سرخوردگی ، افسردگی و عصبانیت می کند و همچنین گاهی اوقات می داند چه می خواهد اما راهی مستقیم برای انجام آن پیدا نمی کند!

مشکلات کودکان با مسئله یادگیری

اختلالات یادگیری(مشکلات یادگیری درکودکان) مشکلی است که بر نحوه دریافت و پردازش اطلاعات توسط کودک تأثیر می گذارد و کودکان دارای اختلال یادگیری ممکن است از مشکلات زیر رنج ببرند:

مشکل در نوشتن و خواندن.

مشکل در حل مسائل ریاضی.

درک روند حل مسائل 

حفظ و نگهداری از اشیاء

دقت و توجه به دستورالعمل ها

درک افکار انتزاعی

دلایل مشکلات در یادگیری

اختلالات یادگیری زمانی رخ می دهد که رشد مغزی فرد تحت تأثیر قرار می گیرد و این مسئله قبل از تولد، هنگام تولد یا در اوایل رشد کودک رخ می دهد و عوامل متعددی می توانند بر رشد مغز تأثیر بگذارند ، از جمله این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلاتی در هنگام زایمان که ممکن است مانع رسیدن اکسیژن کافی به مغزکودک شود.

ایجاد ژن های خاصی در جنین قبل از تولد.

عفونت با برخی بیماریها مانند مننژیت یا عفونت شدید در دوران کودکی.

بیماری مادر در دوران بارداری.

داشتن شرایط خاص مرتبط با مشکلات یادگیری مانند فلج مغزی ؛

این به این دلیل است که کودکان با این شرایط بیشتر در معرض مشکلات یادگیری قرار می گیرند. اما برخی از ژنها از والدین به جنین منتقل می شوند و این باعث می شود تا ضعف در یادگیری افزایش پیدا کند، این وضعیت به عنوان ناتوانی یادگیری ارثی شناخته می شود. بنابراین هیچ دلیل شناخته شده ای برای مشکلات یادگیری(مشکلات یادگیری درکودکان) وجود ندارد!

راه های درمان 

مراجعه به درمانگر ناتوانی یادگیری رایج ترین راه حل برای کمک به کودک است ، اما مواردی وجود دارد که والدین باید برای کمک به موفقیت درمان انجام دهند ،

برای مثال:

همراهی و کمک به کودک برای درک مسائلی که در مدرسه می آموزد.

آگاهی و آشنایی با تمام روحیات و ویژگی های فردی کودک.

از عادات سالم کودک اطمینان حاصل کنید؛ کودکی که به اندازه کافی می خوابد ، ورزش می کند و از رژیم غذایی سالم استفاده می کند ، از نظر جسمی و روحی بسیار سالم تر است.

صدای لالایی مادر، معجزه رشد نوزاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.