کودک

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

پیچیدن بند ناف

بند ناف:

بند ناف پیوندی است که مادر را با جنین مرتبط می کند و وظیفه تأمین غذا برای جنین و دفع مواد زائد جنین از طریق بدن مادر را دارد که طول آن بیش از پنجاه سانتیمتر نیست و وظیفه خون رسانی به بدن جنین را برعهده دارد. هرچه وزن جنین بیشتر باشد ، میزان جریان خون از طریق بند ناف به جنین بیشتر است. به نوبه خود، این اتفاق خطر زیادی برای جنین ایجاد نمی کند، اما می تواند برای کودک هنگام تولد مشکلاتی ایجاد کند و خیلی ساده خطر خفگی را ایجاد کند، بنابراین مادر باید بارداری خود را و همچنین نبض و حرکت جنین را به صورت دوره ای تحت نظر پزشک متخصص بررسی کند.

ساختار بند ناف:

بند ناف از شریان ها و وریدها تشکیل شده است، جایی که عروق اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رسانند. رگ ها مواد زائد و محصولات متابولیسم جنین را حمل می کنند. بند ناف بلافاصله پس از تولد قطع می شود، زیرا اندام های جنین مانند ریه ، کبد و کلیه ها پس از فرآیند تولد شروع به کار می کنند.

بیشتر بخوانید: دلایل سرفه کردن نوزاد

دلایل پیچیدن بند ناف:

بروز این اتفاق از بیست درصد مواردی که مادر به طور طبیعی زایمان می کند بیشتر نیست و برخی معتقدند که حرکت مادر و بی ثباتی او در رختخواب دلیل پیچیدن بند به دور گردن جنین است. این باور نادرست است زیرا این پدیده مربوط به حرکت جنین در داخل رحم است، همچنین بین حرکت مادر و پیچیدن بند ناف به گردن جنین ارتباطی وجود ندارد. وضعیت بارداری را با مراجعه دوره ای به پزشک متخصص زیر نظر داشته باشید که آیا مادر به سزارین نیاز دارد یا خیر.

میزان جدی بودن موضوع:

در دوران بارداری، وضعیت جنین کنترل می شود. نبض و ضربان قلب جنین بررسی می شود و وضعیت جنین به طور کلی کنترل می شود. خطری که در هنگام تولد مادر را تهدید می کند این است که جنین دچار خفگی شود، بنابراین معاینه سونوگرافی، نوار قلب (ECG) جنین و ارزیابی جامع وضعیت حاملگی و در صورت نیاز به انجام عمل سزارین ضرورت دارد.

انواع پیچیدن:

بند ناف بصورت آزاد دور گردن جنین پیچیده شده طوری که میتواند حرکت کند و خطری اورا تهدید نمی کند.

بند ناف بسته می شود و جنین نمی تواند خود را بیرون بیاورد. مورد اخیر مربوط به بند ناف است که بلندتر از حد معمول است و این موارد بسیار نادر تلقی می شود که به نوبه خود منجر به ضعف خونرسانی به مغز جنین و مشکلات کمبود یا عدم اکسیژن رسانی به مغز جنین می شود و می تواند منجر به مرگ جنین و توقف ضربان قلب شود.

در انتها بخوانید: ناهنجاری های بند ناف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.