مادر

چه زمانی شکم زن باردار ظاهر می شود؟

چه زمانی شکم زن باردار ظاهر می شود؟

زمان ظاهر شدن شکم زن باردار:

ممکن است مادر در ماه های اول بارداری وجود جنین را در شکم خود احساس نکند مگر زمانی که حالات بارداری در او رخ بدهد. اما با پایان یافتن نیمه اول ماه چهارم بارداری، مادر می تواند وجود جنین را در رحم او هر زمان که به شکم زن باردار ظاهر می شود احساس کند. زیرا اندازه آن به وضوح در مراحل بعدی بارداری افزایش می یابد.

دلیل این امر افزایش سریع رشد جنین در دو مرحله پیشرفته بارداری است، علاوه بر این افزایش واضح اندازه رحم و افزایش وزن زن باردار تا نیم کیلو در هفته با افزایش مداوم همه اینها تا رسیدن به ماه نهم بارداری که در اوج سایز شکم است. در مورد خانم باردار دوقلو و بیشتر، او شاهد افزایش دو برابری شکم نسبت به حامله یک جنین خواهد بود. این امر در هفته های اول ماه سوم بارداری به وضوح ظاهر می شود.

بیشتر بخوانید: اندازه شکم در ماه های مختلف بارداری چقدر است؟

بیشتر بخوانید: سفر زن باردار در ماه اول بارداری

عوامل موثر بر ظاهر شکم باردار:

برخی از زنان باردار از بزرگی شکم خود نسبت به سایر زنان باردار در همان دوران بارداری شکایت دارند. برخی دیگر نیز از کوچکی شکم شکایت دارند، که منجر به نگرانی آنها در مورد سلامت و رشد طبیعی جنین می شود.

به این نکته دقت کنید که عوامل متعددی اندازه شکم و میزان افزایش آن را کنترل می کنند، از جمله:

وزن مادر قبل از بارداری:

افزایش وزن مادر قبل از بارداری یا تجمع چربی در ناحیه شکم باعث می شود. رشد ناحیه شکم او سریعتر از بقیه مادران که لاغر هستند یا وزن طبیعی دارند و بالعکس به نظر برسد.

افزایش وزن پس از بارداری:

برخی از مادران پس از بارداری افزایش سریع وزن خود را تجربه می کنند، که به تجمع چربی و بیرون آمدن شکم سریعتر از مادرانی که بر اساس میزان طبیعی وزن اضافه می کنند کمک می کند.

بارداری اول:

شکم مادر باردار معمولا در بارداری اول کندتر از بارداری دوم یا سوم ظاهر می شود. دلیل آن شل شدن ماهیچه های شکم باردار پس از بارداری اول است، که به پیدایش آن کمک می کند.

نفخ سریعتر شکم:

بعد از بارداری زن، ممکن است متوجه افزایش ناگهانی سایز شکم و سپس ناپدید شدن ناگهانی آن شده، که این می تواند ناشی از نفخ شدید باشد.

افزایش میزان مایع آمنیوتیک در رحم:

این امر باعث افزایش فشار روی جنین و محدود شدن فضای در دسترس برای او می شود. این موضوع یکی از شرایط پاتولوژیک است که نیاز به مراجعه به پزشک برای انجام درمان های لازم دارد.

جدا شدن جفت:

در برخی موارد جفت در مراحل اولیه از رحم جدا می شود که منجر به افتادن آن و سایز بزرگتر برای شکم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.